Ankara Çerçeveleme Merkezi

Uçurtma Çıtası, Pamuk Şekeri Çıtası, Elma Şekeri Çıtası

Uçurtma çıtası, pamuk şekeri çıtası ve elma şekeri çıtası günümüzde kullanım alanları oldukça yaygın olan ürünlerdir. Her bir çıta modelinin iş alanı, sektörü oldukça geniştir. Günümüzde uçurtma çıtası, pamuk şekeri çıtası ve elma şekeri çıtası üretimi gerçekleştiren birçok firma vardır. Ancak bu çıtalarında üretilirken belirli bir üretim standardına uygun olması gerekmektedir. Hem dayanıklılık ve sağlamlık hem de sağlıklı kalite açısından bu çıta türlerinin belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Uçurtma çıtası hem uçurtma üreten firmalar hem de kırtasiye, yapı market gibi yerler tarafından temin edilen ve kullanıcı ile buluşturulan bir çıta çeşididir. Uçurtma çıtası klasik çıtalı uçurtma, elmas uçurtma, sled uçurtma ve demonte uçurtma modelleri için ayrı uzunluk ve kalınlıkta üretilmektedir. Uçurtma çıtalarının boyutu bu bahsedilen uçurtma modellerine göre ortalama olarak 72 cm, 75 cm ve 78 cm uzunluğunda olmalıdır. Uçurtma çıtasının kalınlığı ise genelde 7-8 mm kalınlığında olmalıdır. Sled uçurtma modelinde ise uçurtma çıtası kalınlığının ortalama 5-6 mm kalınlığında olması gerekmektedir. Uçurtma çıtalarının daima birinci sınıf kurutulmuş keresteden yani ahşaptan üretilmesi gerekmektedir. Üretimde kullanılan çıtanın ise budaksız ve frezelenmiş olması gerekir.

Pamuk şekeri çıtası, pamuk şekeri makinasında pamuk şekeri yapanların kullanmakta olduğu ve pamuk şekerini döndürme tekniği ile üzerine doladıkları bir çıta modelidir. Pamuk şekeri çıtası, pamuk şekeri çubuğu olarak da isimlendirilebilmektedir. Pamuk şekeri çıtası da küçük, orta ve büyük çıta olarak piyasa içerisinde bulunabilmektedir. Bu pamuk şekeri üretimi yapan firmanın ürün gamına göre değişiklik göstermektedir. Pamuk şekeri çıtasının genel olarak kayın ve kavak ağacından üretilmiş olanları tercih edilmektedir. Ayrıca pamuk şekeri çıtasının daima kurutulmuş çıta olmasına dikkat edilmelidir.

Elma şekeri çıtası, üzerine çeşitli şekerlemenin dökülerek dondurulduğu elmanın yerleştirildiği çıta modelidir. Elma şekeri çıtası alırken daima ahşap yani ağaçtan yapılmış olan elma şekeri çıtasının tercih edilmesi gerekmektedir. Çünkü günümüzde plastikten üretilmekte olan elma şekeri çıtaları da vardır. Elma şekeri çıtasının kalınlığı ortalama olarak 6-7 mm civarında olmaktadır. Uzunluğu ise 14, 15 ve 16 cm civarında olabilmektedir. Elma şekeri çubuğu satın alırken de çıtanın kayın ağacından yapılmış olmasına, budaksız ve frezelenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca elma şekeri çubuğunun kurutulmuş çıtadan üretilmesi de oldukça önemlidir. Uçurtma çıtası, pamuk şekeri çıtası ve elma şekeri çıtası gibi çıta modellerini toptan çıta satın alma yöntemi olarak Deniz Çerçeve’den temin edebilirsiniz. Bilgi ve tecrübesi ile 1947’den yılından bu yana çıta üretimi gerçekleştirmekte olan Deniz Çerçeve uçurtma çıtası, pamuk şekeri çıtası ve elma şekeri çıtası modellerini imalattan aracız olarak direkt satışa sunmaktadır. Böylelikle kaliteli çıta modellerini uygun çıta fiyatları ile kullanıcı ile buluşturmaktadır.